Ďalšia sekera

Autor: Boris Schubert | 14.2.2013 o 12:47 | (upravené 15.2.2013 o 13:53) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  77x

Mesto Žilina má zaťatú ďalšiu sekeru. A to nie hoci akú. Suma 4,5 mil. eur je už riadne „sekerisko". Že vraj ju zaťalo na ministerstve hospodárstva  už v roku 2005 zmenou z nenávratnej pôžičky na návratnú. Super obchod.  Ale to čo nasleduje ďalej je ako zo zlého sci-fi.

Po šiestich rokoch začali peniaze ministerstvu chýbať a vytiahlo na nič netušiaceho žilinského primátora zmluvu o niekoľko miliónovom záväzku. Vraj ani on sám by o pôžičke nevedel, keby ho v auguste 2011, na ňu ministerstvo neupozornilo. 4,5 mil. zmluva o pôžičke totiž nebola v mestskej evidencii! Máme sa na čo tešiť! Nasledovali „siahodlhé“ a určite „náročné“ sedemnásťmesačné rokovania primátora so straníckymi kolegami na ministerstve hospodárstva. Výsledok? Dlh treba zaplatiť. Príbeh o sekere ale pokračuje a dostávame sa do bodu, kedy do zlej sci-fi režisér vkladá niekoľkominútovú tragikomickú zápletku. Dňa 28. 1. sa koná mestské zastupiteľstvo. Primátor navrhuje vložiť do programu zasadnutia bod, v ktorom sa má rozhodnúť o splatení pôžičky za takmer 4,5 mil. eur. Napriek tomu, že poslanci nevedia o akú pôžičku ide, zahlasujú za zaradenie bodu do programu zastupiteľstva. Po krátkom oboznámení sa so situáciou samotným primátorom, sa hlasuje. A sekera je na svete! „Vyrokovaný“ splátkový kalendár, ktorý bude stáť mestskú kasu 300 tis. eur ročne na ďalších pätnásť rokov, bol prijatý a to aj bez toho, aby poslanci vôbec vedeli za čo dlh mestu vznikol. Tak tu už nepomôže ani racionalizácia škôl a všetci sa budeme musieť pätnásť rokov skladať na pôžičku, o ktorej nikto nič poriadne nevie a ktorá bola pravdepodobne investovaná do majetku, ktorý ani nepatrí mestu. Čo dodať? Myslel som si, že obdobie, kedy sme dvíhali ruky lebo sme museli je už dávno minulosťou. Taktiež som si myslel, že byť pravdivo a včas informovaný o dôležitých skutočnostiach je bežnou agendou každého primátora a poslanca pred tým ako o niečom rozhodne alebo zahlasuje. Mňa Žilinčana zaujíma, prečo má mesto pätnásť rokov splácať 4,5 mil. sekeru a či sa naozaj za sedemnásť mesiacov nedali vyrokovať výhodnejšie podmienky skoro zabudnutého dlhu. Nespoliehajme sa na to, že toto sci-fi s tragikomickou zápletkou vyrieši deus ex machina.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Predražené predsedníctvo a kauzu Evka prešetrí NAKA

Na polícii bola desiateho januára vypovedať Zuzana Hlávková. Stalo sa tak ešte predtým, ako bol prípad posunutý elitným policajtom.

KOMENTÁRE

V politike, tak ako v hazarde, je výsledok vopred jasný

Aké osoby sú v pozadí hazardu?


Už ste čítali?